Yerli Malı Belgesi Nedir ? - Çamlıca Çevre Danışmanlık | Atık Yönetimi | Çed Raporu

Yükleniyor....

Yerli Malı Belgesi Nedir ?

            Yerli malı belgesi nedir? Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı odalar ve borsalar tarafından yerli üreticilere belirli şartlar altında verilen belgedir. Belge verilirken malı üreten firmanın sanayi sicil raporu ile kapasite kullanım raporuna dikkat edilmektedir. Belge ürünün tamamen veya kısmen Türkiye’de üretildiğini göstermektedir. Yerli malı belgesi ilgili uygulama esasları TOBB tarafından onaylanmıştır. Ürünlerin denetlenmesi ve belgenin hazırlanması ilgili Bakanlık tarafından yerine getirilmektedir. Yerli malı belgesi nedir? Hususunda başvuru yapan firmalar bağlı oldukları odalara başvuru yapmaktadır.

            Yerli malı belgesi nedir? TOBB tarafından yayınlanan şartları yerine getiren firmaların ürettikleri ürünlere belge verilmektedir. Bu belgenin usulsüz olarak kullanımının önüne geçmek ve sahte olarak kullanımına engel olmak maksadıyla TOBB’un geliştirmiş olduğu sistem bulunmaktadır. TOBB ile Bakanlık belgeleri 6 aylık sürelerde karşılıklı teyit edilmektedir.

 Yerli Malı Belgesinin Kullanımı

            Bu belge sahibi firmalara kamunun yapmış olduğu ihalelerde ’e kadar varan avantajlar sağlanmaktadır. Kuruluşların desteklenebilmesi için ilgili ihale kanunlarında değişiklik yapılmıştır. Bu avantajdan yararlanabilmek için KOBİ’ler tarafından üretilen orta ve ileri teknoloji kullanan sanayi ürünlerinin toplam üretimleri içerisinde %50 ve üzeri olduğu yerli ürün olduğu belgelenmiş olmalıdır. Bu ürünlerin neler olduğu her yıl ilgili Bakanlık tarafından yayınlanmaktadır.

 Yerli Malı Belgesi Almanın Şartları

            Yerli malı belgesi nedir? Bu belgenin alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar; Ürün Sanayi Sicil Belgesine sahip kuruluş tarafından üretilmelidir. Ürün Sanayi Sicil Belgesinde belirtilen üretim konusu içerisinde yer alan bir ürün olmalıdır.

            Ürün tamamen ülkemizde üretilmelidir. Üretilen ürünün önemli bir bölümü ile etkili ve en son işçiliğin yurtiçinde yapılması durumunda da yerli üretim sayılmaktadır. Üretilen ürünün tüm aşamalarında yerli katkının %51 ve daha fazlası olması gerekmektedir.

 

Telefon & Mail

7/24 telefon ve mail ile bizlere ulaşabilirsiniz.
+90 212 522 56 16

www.camlicacevre.com

info@camlicacevre.com

Sosyal Medya Hesaplarımız

Çamlıca Çevre firmamızı sosyal medya ortamında takip edebilirsiniz.