Firmaların Alması Gereken çevre İzinleri - Çamlıca Çevre Danışmanlık | Atık Yönetimi | Çed Raporu

Yükleniyor....

Firmaların Alması Gereken çevre İzinleri

Çevre Alanında Faaliyet Gösteren Firmaların Alması Gereken İzinler

            Günümüzde çevre alanında faaliyet gösteren pek çok firma bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok yeni kişide bu alanda yeni bir girişimde bulunarak bir firma kurmayı planlamaktadır. Fakat burada hem hali hazırda kurulu olan hem de yeni girişimciler tarafından kurulması planlanan yeni şirketler için kişilerin bilmesi gereken ve firmaların alması gereken çevre izinleri bulunmaktadır.

 ÇEVRE İZİNLERİ KİM TARAFINDAN BELİRLENİR?

            Çevre alanında faaliyet gösteren firmaların bu alandaki faaliyetlerine devam edebilmeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının firmaların alması gereken çevre izinleri ve gereklilikleri ile sağlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre alanında faaliyet gösteren firmaların son yıllarda hızla artış göstermesi sebebi ile 2014 yılının Eylül ayında bu sektör ile ilgili yeni bir yönetmelik hazırlamış ve bunu aynı tarihte Resmi Gazeteden de duyurmuştur. Bu yönetmeliğin kanundan geçen ismi ise ‘ Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ‘ dir.

 FİRMALARIN ALMASI GEREKEN ÇEVRE İZİNLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

            Çevre sektöründe faaliyet gösteren firmaların aklını kurcalayan sorulardan biri de, bu alandaki aktivitelere devam edebilmek için firmaların alması gereken çevre izinleri neye göre belirlenir? sorusudur. Bu sorunun cevabı ise tıpkı bu izinleri belirleyen kurumun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olması gibi, bu izinler de ya bu bakanlığın ya da kimi durumlarda İl Çevre Ve Şehircilik Müdürlükleri tarafından belirlenen kıstaslara göre netleşmektedir.

            Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği çevre alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların alması gereken izinler temel anlamda, çevre alanında yaptıkları çevresel etkinliklere göre belirlenmekte ve kanunlaşmaktadır. Buna göre;

 – 1.madde: Çevreye kirletici olarak etkisi diğerlerinden daha fazla olan işletmelerin bu alandaki faaliyetlerini sürdürebilmeleri için almaları gereken izinler; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurumlara verilmektedir.

 – Bunun yanı sıra diğer madde olan 2.madde ise: Çevreye kirletici etkisi olan, fakat bu etkinin 1.maddede yer alan firmalar kadar yüksek olmadığı firmaların etkinliklerine devam etmeleri için almaları gereken çevre izinleri; İl Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır.

            Kimi firmalar bu izinler zorunlu mu? Sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Sorunun cevabı kesinlikle evettir. Yani bu alanda faaliyetlerin devam edebilmesi için mutlaka bu izinlerin ya da çevre lisanslarının ilgili kurumlardan alınması gerekmektedir. Bunun ile beraber bu izinler ve lisanslar beş sene süre ile geçerli olup, süre dolduğunda firmanın faaliyetlerinin sürekliliği için yeniden izin almak amacı ile yetkili kurumlara başvurmaları gerekmektedir.

 

Telefon & Mail

7/24 telefon ve mail ile bizlere ulaşabilirsiniz.
+90 212 522 56 16

www.camlicacevre.com

info@camlicacevre.com

Sosyal Medya Hesaplarımız

Çamlıca Çevre firmamızı sosyal medya ortamında takip edebilirsiniz.