Endüstriyel Atık Yönetim Planı - Çamlıca Çevre Danışmanlık | Atık Yönetimi | Çed Raporu

Yükleniyor....

Endüstriyel Atık Yönetim Planı

Endüstriyel atık yönetim planı, Ülkemizde sanayi vasfında olan bütün işletmelerde tehlikeli ve tehlikesiz atıklar çıkmaktadır. bu atıklar Atık yönetim yönetmeliği kapsamında tanımlanmış atıklardır.

Tesislerden çıkan atıklar kaynağında ayrı olarak biriktirilmesi gerekmektedir. Atık kodlarına uygun bir şekilde etiketleme yapılıp, tesis içerisinde uygun yerlere atık kutuları konulması gerekmektedir.

Tesisten çıkan atıkların ocak şubat ve mart ayında tehlikeli ve tehlikesiz atık beyanları, atık yağ beyanı ve tıbbi atık beyanın yapılması gerekmektedir.

Tesis kendi yeri için tehlikeli atık ve tehlikeli madde mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sigorta yaptırmamanın çevre bakanlığı tarafından cezai durumları vardır.

Tesisin içerisine tehlikeli ve tehlikesiz atık sahasının yapılması gerekmektedir.Bu atık sahaları yağmur alamayacak bir şekilde kapısı kilitli, atık kodlarıyla tanımlı önünde yangın söndürme tüpü bulunmalıdır.

Tesis içerisinde ki fiziki şartlar ve evraksal bazda, beyanlar sigorta  da yaptırıldıktan sonra çevre danışmanlık firmasında çalışan çevre görevlisi tarafından 3 yıllık tehlikeli ve tehlikesiz atık yönetim planı hazırlanır. Hazırlanan bu plan çevre ve şehircilik bakanlığa yapılacak başvuru neticesinde , denetime gelmeleri sağlanır.

Denetime geldiklerinde atıkların kaynağında düzgün olarak ayrıştırıldığına, mali sorumluluk sigortasının yapıldığına, tehlikeli ve tehlikesiz atık sahasının fiziki şartları sağlaması gibi durumlara bakarlar ayrıca endüstriyel atık yönetim planın formata uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığına bakarlar.

Uygun bulunması durumunda 3 yıllık geçerliliği olan Endüstriyel atık yönetim planı onayı çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından verilir.

Endüstriyel atık yönetim planı için çevre denetim şube müdürlüğü tarafından çok sayıda denetim gerçekleştirilmekte olup, endüstriyel atık yönetim planı onayı  olmayan firmalar cezai durumla karşılaşmaktadır.

Bunun gibi cezai durumlarla karşılaşmamak için İstanbul çamlıca çevre danışmanlık firmasıyla  çalışıp, denetimlere rahat  bir şekilde girebilirsiniz.

Telefon & Mail

7/24 telefon ve mail ile bizlere ulaşabilirsiniz.
+90 212 522 56 16

www.camlicacevre.com

info@camlicacevre.com

Sosyal Medya Hesaplarımız

Çamlıca Çevre firmamızı sosyal medya ortamında takip edebilirsiniz.